Na sindikalnoj podružnici Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu obilježeno 30 godina Sindikata znanosti

Na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu obilježeno je 30 godina rada Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO) u organizaciji sindikalne podružnice Tekstilno-tehnološkog fakulteta i financijskoj potpori NSZVO-a u srijedu, 12. veljače 2020.

Pozivu na proslavu tri desetljeća uspješnog djelovanja odazvao se jedan od utemeljitelja Sindikata znanosti gosp. Velimir Milaković, članica Velikog vijeća i Predstavnica Sindikata u Senatu Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Vesnica Garašić, dekanica prof. dr. sc. Gordana Pavlović, prodekanica za nastavu prof. dr. sc. Antoneta Tomljenović, prodekanica za poslovanje izv. prof. dr. sc. Slavica Bogović, prodekanica za međunarodnu suradnju doc. dr. sc. Ivana Schwarz, članice i članovi te dragi gosti gđa. Štefica Vargek, gđa. Vera Nagl, prof. dr. sc. Željko Šomođi i mr. sc. Ljiljana Fonović.

Proslavu je otvorila povjerenica gđa. Snežana Alaupović Kučević, dipl. ing. koja se zahvalila prisutnima na dolasku i nakon kratkog obraćanja pozvala je izv. prof. dr. sc. Vesnicu Garašić i dekanicu prof. dr. sc. Gordanu Pavlović da se obrate prisutnima s par riječi.

Izv. prof. dr. sc. Vesnica Garašić i dekanica prof. dr. sc. Gordana Pavlović u svojim uvodnim riječima čestitale su svim članovima 30 godina Sindikata znanosti.

Izv. prof. dr. sc. Vesnica Garašić se u svom govoru osvrnula na aktivnosti Sindikata, posebno  vezane uz Kolektivni ugovor za znanost i visoko obrazovanje ali i nikad bolje ostvarene rezultate pregovora s Vladom gdje će nenastavno osoblje idućih 13 mjeseci imati rast plaća od 12 posto, a znanstveno-nastavno 6,11 posto. Naglasila je da je cilj sindikata interes vlastitih članova te se posebno zahvalila članovima na dugogodišnjoj vjernosti i solidarnosti kroz dugogodišnja sindikalna djelovanja i pozvala na zajedničko suočavanje s novim izazovima koji će donijeti ne samo dobrobit, sigurnost, već i pravednije društvo.

U svom govoru dekanica prof. dr. sc. Gordana Pavlović osvrnula se na niz aktivnosti Uprave i teškoće s kojima se susreće Uprava, gdje kroz svoje djelovanje nastoje ostvariti dijalog te zdravu komunikaciju sa sindikalnim povjerenicima, za opće dobro članova i djelatnika.

Gđa. Snežana Alaupović Kučević, dipl. ing. dala je kratki osvrt na proslavu u središnjici Sindikata, pri čemu je posebno istaknula govor predsjednika Sindikata prof. dr. sc. Petra Pervana:

„Sindikati kao i nevladine udruge su važni i svakodnevni sudionici najrazličitijih društvenih procesa, kao što smo to nedavno imali i slikovito priliku vidjeti. Ono što im je zajedničko, svakome na svoj način, je ustrajna borba za bolje društvo. Na žalost, vrlo često im je zajedničko i nerazumijevanje njihove društvene uloge neprihvaćanje od strane države kao društvenih partnera a nas u Sindikatu posebno žalosti kada to nerazumijevanje dolazi od nekih u samoj akademskoj zajednici.“

„Sindikate i sindikalno djelovanje obilježava jedan pojam koji je, ima nešto vremena, izašao iz mode; to je solidarnost. Jedno od „dostignuća“ neoliberalne politike je razvijanje svijesti da je solidarnost, ona koja svakom građaninu osigurava zdravstvenu zaštitu, solidarnost u starosti bez siromaštva, solidarnost koja garantira svima jednak pristup obrazovanju, ta vrsta solidarnosti se prikazuje kao element ljudske slabosti u svijetu u kojem je navodno svatko odgovoran za vlastiti uspjeh. To je sustav koji sebe prikazuje kao savršen, a jedino su njegovi građani, njegovi radnici nesavršeni. Ali čak i oni koji uspiju u nesmiljenoj borbi koja se zove kompetitivnost, ne mogu računati na miran život bez straha od budućnosti. Mi u Sindikatu se ne mirimo s takvim svjetonazorom. Sindikat je neka vrsta strukturirane solidarnosti, okvir koji nam pomaže da nadvladamo nesavršenosti društva u kojem živimo, da se suprotstavimo nepravdi.“

(Govor predsjednika Sindikata prof. dr. sc. Petra Pervana može se pročitati i pogledati u cijelosti na slijedećoj poveznici http://www.nsz.hr/novosti-i-obavijesti/sindikalne-vijesti-i-socijalno-partnerstvo/govor-predsjednika-sindikata-proslava-20-godina-sindikata-znanosti/ )

Prikazana su 2 videouratka o dosadašnjem radu Sindikata znanosti, jedan snimljen za 25. obljetnicu te drugi koji prikazuje najnoviji petogodišnji period (http://www.nsz.hr/novosti-i-obavijesti/demokratski-zivot-sindikata/film-povodom-30-godina-sindikata-znanosti/ ).

Kroz videouratke članovi su se prisjetili svih svojih povjerenika koji su ih vodili kroz 30 godina uspješnog djelovanja, od dodataka na plaću, boljeg statusa mladih istraživača, dodataka na magisterij i doktorat znanosti, preraspodjele rada u nastavi i znanosti, boljih koeficijenata za mnoge unutar sustava.

Nakon pregleda svih prosvjednih i pregovaračkih aktivnosti Sindikata, članovi su osvijestili činjenicu kako sustav znanosti i visokog školstva danas ne bi izgledao jednako da ovaj Sindikat nije postojao.

Na kraju su dodijeljena priznanja zasluženim članovima, a proslava se nastavila u prigodnom druženju.

Snežana Alaupović Kučević, Ksenija Doležal, Maja Somogyi Škoc (Sindikalna podružnica Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta)

Snežana Alaupović Kučević, dipl. ing

28.02.2020 13:11