Novi sveučilišni e-udžbenik Programiranje u Octaveu

Novi sveučilišni e-udžbenik Programiranje u Octaveu autora doc. dr. sc. Daniela Domovića i prof. dr. sc. Tomislava Rolicha sastoji se od četrnaest poglavlja. Prvo poglavlje je uvodni dio gdje su objašnjene osnovne značajke ove besplatne alternative MATLAB-u pomoću kojeg se mogu riješiti vrlo napredni i računalno zahtjevni problemi sa samo nekoliko naredbi i sa zadovoljavajućom brzinom. U drugom je poglavlju prikazan povijesni razvoj Octave programa. U trećem su poglavlju navedeni dijelovi Octave programa, objašnjeno je grafičko sučelje te glavni prozori ovog programa. Četvrto poglavlje opisuje vrste varijabli u Octave programu, te način njihova definiranja, spremanja i dobave. U petom je poglavlju opisano stvaranje matrica i vektora. U šestom su poglavlju opisani aritmetički, relacijski i logički operatori. Naredbe odluke i ponavljanja opisane su u sedmom poglavlju. U osmom poglavlju opisane su vrste funkcija, njihovo definiranje i uporaba. U devetom poglavlju opisane su transcedentne funkcije. U desetom poglavlju opisane su često rabljene statističke funkcije, u jedanaestom funkcije za rad s polinomima, a u dvanaestom neke od ostalih funkcija. U trinaestom poglavlju opisan je 2D prikaz podataka, vrste 2D grafova i pripadajuće naredbe, a u četrnaestom 3D prikaz podataka, vrste 3D grafova i pripadajuće naredbe.

Izdavač je Sveučilište u Zagrebu Tekstilno - tehnološki fakultet.

Čestitke autorima!

Ured za izdavačku djelatnost