Odlazak studenata na praktičnu nastavu u tvornicu AquafilSLO, Ljubljana (Slovenija)

Studenti prve godine diplomskog studija TKME smjera, u okviru praktične nastave iz kolegija "Proizvodnja i modifikacija umjetnih vlakana" (nositeljice izv. prof. dr.sc. Sanje Ercegović Ražić), dana 16. siječnja 2020. g. posjetili tvornicu AquafilSLO u Ljubljani (Slovenija) koja proizvodi PA umjetna vlakna postupkom kemijskog ispredanja iz taline.

Tijekom boravka studenti su upoznati s cijelim tehnološkim procesom proizvodnje od polimerizacije - preko kemijskog ispredanja PA filamenta – do kontrole kvalitete i pakiranja gotovih namotaka filamentne PA pređe; kroz jedan suvremeni tehnološki proces i u velikom mjeri automatiziran primjenom naprednih robota koji doprinose smanjenju pogreški i bržoj distribuciji proizvoda do krajnjeg kupca. Osim toga studenti su se upoznali i s procesom proizvodnje 100% recikliranog PA6 (trgovačkog naziva Econyl) iz otpada (ostaci ribarskih mreža i tepiha) koji je iskorišten kao sekundardna sirovina za dobivanje proizvoda (umjetnih vlakana) vrhunske kvalitete, uz značajno smanjenje ukupnog opterećenja okoliša.

Ovakav način praktične nastave u realnom procesu predstavlja vrlo važan element u stjecanju potrebnih znanja i kompetencija budućih diplomiranih inženjera odnosno magistara struke tekstilne tehnologije, smjera tekstilne kemije, materijala i ekologije.

Događanja, Studiji i studenti
20.01.2020 07:58