Održan DIPMOD_8_9

U četvrtak 9. studenog u prostoru Francuskog paviljona Sveučilišta u Zagrebu održan je DIPMOD_8_9 - revija diplomskih kolekcija studenata modnog dizajna. Odabrani diplomanti koji su ove godine predstavili svoje radove su: Dora Busak, Alison Ivašić, Ana Majdandžić, Jelena Obadić i Vicko Racetin.

Dora Busak koncept kolekcije ÒSLONAC temelji na proučavanju majčinog lika sagledanog kroz prizmu samohranog roditeljstva, te majčinog dizajnerskog opusa iz sfere dizajna tekstila iz 1980-ih godina.

Alison Ivašić u kolekciji KOVARI istražuje kulturu rudarenja kao prepoznatljivog identiteta grada Labina, a grafičke elemente rudarskih simbola, slogana i signalizacije digitalno redizajnira u autorske etikete za odjeću i dugmad.

Ana Majdandžić kolekciju 4T+2 temelji na Galenovoj teoriji temperamenata, te oblikuje modne siluete koje su ekvivalent za kolerika, melankolika, flegmatika, sangvinika te dva tipa osobnosti, ekstroverta i introverta.

Jelena Obadić u kolekciji De-Forme istražuje odnos arhitekture, mode i pojedinca, konkretizirajući svoje stvaralaštvo na primjeru arhitektonskih djela Jacquesa Herzoga.

Vicko Racetin u kolekciji [grand]-PA autoreferencijalno progovara o vlastitom djetinjstvu i osobnoj povezanosti s djedom. Heklanje, pletenje i rukotvorstvo postaju osnovni medij kojim se autor referira na pecanje, ribarsku mrežu i generalno sjećanje na djeda.

U prvom dijelu revije, kao gosti programa, svoje su radove predstavili ondašnji studenti prve godine diplomskog studija modnog dizajna čiji su radovi nastali u akademskoj godini 2022./2023. u sklopu semestralnog zadatka koji se bazirao na fragmentiranju umjetničkih portreta i autoportreta. Gosti programa bili su: Ema Bukovac, Lucia Cota, Klaudia Curman, Katarina Galović, Ena Jelić, Magdalena Juričić, Katarina Matulin, Ines Peić Tukuljac, Rea Peternel, Ema Šram, Marko Marić i Antea Zimaj.

Svi radovi nastali su pod mentorstvom prof. art. dr. sc. Jasminke Končić i Duje Kodžomana, mag. ing. des. text.  asistenta - vanjskog suradnika.

Ovogodišnji DIPMOD žiri zadužen za proglašenje najbolje diplomske kolekcije činili su modni fotograf Jakov Baričić, prošlogodišnja pobjednica DIPMOD-a Mihaela Brajković, art direktorica manifestacije Jasminka Končić, modna dizajnerica Marija Kulušić, i stilistica Ana Nikačević.

Pobjedničkom kolekcijom proglašena je kolekcija [grand]-PA Vicka Racetina.

Fotograf: Zvonimir Ferina

• Zvonimir Ferina 1