Održano 15. znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo 2023.

26. siječnja 2023. na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu održano je već tradicionalno 15. znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo na temu Održiva moda, tekstil i zelene tehnologije u kontekstu kružnog gospodarstva.

Sudionike skupa pozdravili su dekanica Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta, prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom, prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, predsjednik Hrvatskog inženjerskog saveza tekstilaca, gospodin Ljubo Alpeza, samostalna savjetnica iz Sektora za industriju i održivi razvoj i tajnica Udruženja tekstilne, odjevne i kožarsko-prerađivačke industrije pri HGK, gospođa Jagoda Divić, te tajnica Odjela tekstilne tehnologije pri Akademiji tehničkih znanosti Hrvatske, prof. dr. sc. Tanja Pušić.

Tema savjetovanja obrađivana je iz različitih aspekata kroz 6 pozvanih predavanja i 36 znanstvenih i stručnih radova prezentiranih putem posterskih izlaganja, te brojnim drugim aktivnostima, kao i izložbom radova studenata Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta.

Prepoznatljiva aktivnost TZG-a je Okrugli stol koji je ove godine održan pod nazivom Sinergija znanosti, kreativnosti i industrije kao pokretač kružnog gospodarstva. Sugovornici su bili prof. dr. sc. Aleksandra Anić Vučinić, gosp. Anđelko Švaljek, prof. dr. sc. Sandra Bischof, izv. prof. dr. sc. Nina Katarina Simončič, prof. dr. sc. Goran Hudec, gđa. Jagoda Divić te gđa Ivana Biočina. Sugovornici su kroz diskusiju raspravljali o utjecaju znanstvenih spoznaja i kreativnosti na razvoj i veću sinergiju s industrijom, a sve sa ciljem provedbe uspješnog kružnog gospodarstva. Dotakli su se putovnica proizvoda koje uključuju cjeloživotni ciklus sirovina i robe na globalnom tržištu. Razvila se konstruktivna rasprava kroz koju su se istaknule značajke važnosti poučavanja i usklađivanja zakonskih regulativa sa znanstvenim spoznajama i realnim sektorom proizvodnje. Kolege iz Slovenije su naglasili važnost poučavanja za lakše uključivanje u industrijske procese i primjenu kružnog gospodarstva. Do sada su uloženi veliki napori za povlačenje sredstava i opremanje industrije sa vrhunskom tehnologijom, s ciljem ekonomski, ekološki i energetski prihvatljive proizvodnje. Iz svega se da zaključiti da je krajnje vrijeme promjene paradigme tekstilnog sektora iz crnog u zeleno.

Zahvaljujemo g. Branku Nađu, uredniku portala Universitas, te Đurđici Kocijančić na ustupljenim fotografijama

• TZG 01

• TZG 21

• TZG 22

• TZG 23

izv. prof. dr. sc. Tihana Dekanić, Predsjednica Organizacijskog odbora TZG 2023.

30.01.2023 14:50