Promocija knjiga prof. dr. sc. Žarka Paića

U ponedjeljak 17. listopada 2022. godine u dvorani A-201 Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta s početkom u 14.00 h, održat će se promocija knjiga prof. dr. sc. Žarka Paića. Uvodnu će riječ održati Dekanica Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta, izv. prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović, a knjige predstavljaju izv. prof. dr. sc. Nina Katarina Simončič, doc. dr. sc. Tonči Valentić, dr. sc. Petra Krpan i prof. dr. sc. Žarko Paić.

Predstavljene knjige:

1. AESTHETICS AND THE ICONOCLASM OF CONTEMPORARY ART,

Springer International Publishing, 2021

Glavne teme i ciljevi ove knjige su razumijevanje estetike, suvremene umjetnosti i kraja avangarde ne s tradicionalnog stajališta metafizike lijepog i uzvišenog, već kroz blisku povezanost s tehno-genezom virtualnih svjetova. Ova knjiga bavi se problemima u teoriji suvremene umjetnosti kao što je tijelo u prostoru i vremenu digitalnih tehnologija, zajedno s drugim pitanjima u vizualnim studijama i znanosti o slici.

1. THE SPHERES OF EXISTENCE – THREE STUDIES ON KIERKEGAARD,

Toronto University – Kierkegaard Institute, 2021

Autor nastoji prikazati odnos između Kierkegaarda i suvremene filozofske problematike kao egzistencijalne vjere u odnosu na već zasjenjeni horizont unutar kojeg se ponovno raspravlja o pojmovima »um« i »vjera«. Kierkegaardove tri sfere duhovnog bića ─ estetska, etička i religiozna ─ padaju na pamet s pitanjem o granicama između mišljenja i vjerovanja o samoj pojavi onoga što više nije Biće ili bića, ni živa ni mrtva. Kako tome pristupiti? Kierkegaardov doprinos promišljanju bitka može se riješiti kao pitanje subjekta »filozofske vjere«.

1. ART AND THE TECHNOSPHERE – THE PLATFORMS OF STRINGS,

Cambridge Scholars Publishing, 2022

U analizi odnosa estetike i suvremene umjetnosti, ova knjiga istražuje hermeneutiku, fenomenologiju i semiotiku kada je u pitanju pojam slike i njezin novi status u avangardnoj umjetnosti, što je išlo u smjeru analize posthumanizma/ transhumanizam. Pokazujući da moramo početi razmišljati o estetskoj konstrukciji svjetova, a ne o predstavljanju ideje u njezinoj vječnosti, objašnjava da suvremena umjetnost iz avangardnih postupaka šoka, provokacije i eksperimenta ulazi u područje metateorije vizualizacije događaj.

1. THE TECHNOSPHERE AS A NEW AESTHETIC,

Cambridge Scholars Publishing, 2022

Ovaj uređeni zbornik, posvećen problematici Homo Kybernetes, s različitih gledišta rasvjetljava nastanak i razvoj mišljenja o tehnosferi kao estetskom problemu par excellence. U tom smislu, ovdašnji prilozi promišljaju ne samo o kibernetičkom načinu mišljenja kao uvjetu mogućnosti digitalne estetike, već i o mogućnostima prijelaza ljudske osjećajnosti na drugačiji način tjelesnog postojanja, polazeći od transhumanizma i posthumano stanje.

1. FASHION THEORY AND THE VISUAL SEMIOTICS OF THE BODY,

Cambridge Scholars Publishing, 2022

Umjesto logike reprezentacije mode u svjetlu modernog društva i postmoderne kulture, ova knjiga zastupa tezu da suvremenu modu treba promatrati kao performativno-konceptualni zaokret u samoj srži ikonograma tijela. Tekst predstavlja teorijsku perspektivu fenomena mode unutar teorije mode kao uspostavljanje novog pristupa iz vizualne semiotike. Moda se, dakle, kroz tu optiku pojavljuje kao vizualni kod suvremenih društava i kultura u umreženim matricama hiperstvarnosti i vizija tog nadolazećeg vremena koje će odrediti spoj kibernetike, fetišizma i transgresije.

Press
13.10.2022 19:35