Studenti i nastavnici u posjetu tt. Lenzing Fibres GmbH (Austrija)

Studenti I. godine diplomskog studija TKME smjera, u okviru praktične nastave iz kolegija "Proizvodnja i modifikacija umjetnih vlakana" (nositeljice izv. prof. dr.sc. Sanje Ercegović Ražić), dana 22. siječnja 2020. posjetili tvornicu Lenzing Fibres GmbH (Heiligenkreuz, Austria) svjetskog proizvođača liocelnih vlakana (CLY) iz celulozne pulpe primjenom suvremenog i ekološki prihvatljivog tehnološkog postupka ispredanja vlakana iz otopine.

Tijekom boravka studenti su upoznati s cijelim tehnološkim procesom proizvodnje liocelnih vlakana, od pripreme celulozne pulpe - preko kemijskog ispredanja CLY vlakana – kontrole kvalitete u fazama proizvodnje cijelog tehnološkog procesa - do pakiranja gotovih bala liocelnih vlasastih vlakana. Studenti su se upoznali sa svjetskim proizvođačem liocelnih vlakana kroz jedan suvremeni tehnološki proces i gotovo u potpunosti automatiziranim procesom, uz primjenu naprednih robota koji se koriste u pakiranju i skladištenju gotovih bala. Osim toga studentima je gospodin Bernd Zaunera (generalni direktor) održao predavanje o povijesnom razvoju tt. Lenzing Fibres GmbH u Austriji, današnjoj poziciji na svjetskom tržištu proizvodnje umjetnih celuloznih vlakana, te iznio daljnje planove razvoja i pozicioniranja tvrtke kao svjetskog lidera proizvodnje ovih vrsta vlakana, u čemu važnu ulogu predstavlja razvoj proizvoda iz recikliranih celuloznih sirovina koji će doprinijeti značajnom smanjenju ukupnog opterećenja okoliša. Ovakav način praktične nastave u realnom procesu proizvodnje umjetnih celuloznih vlakana iz otopine predstavlja vrlo važan element u stjecanju potrebnih znanja i kompetencija studenata smjera tekstilne kemije, materijala i ekologije, jer su se realizacijom ovog posjeta upoznali s dva glavna tehnološka postupka kemijskog ispredanja umjetnih vlakana u dvjema tehnološki naprednim tvornicama u Europi (tt. Aquafil SLO su posjetili 16. siječnja 2020.).

Sredstva realizacije praktične nastave u ovoj akademskoj godini 2019./2020. osigurana su iz potpore istraživanju za 2019. godinu voditeljice prof. dr. sc. Antonete Tomljenović (iz dijela glavarine koja propada izv. prof. dr. sc. Sanji Ercegović Ražić).

Osim studenata i nositeljice kolegija izv. prof. dr. sc. Sanje Ercegović Ražić, u posjetu tt. Lenzing Fibres GmbH, iz redova profesora i asistenata TTF-a prisustvovale su i izv. prof. dr. sc.  Ana Sutlović i izv. prof. dr. sc. Martinia Ira Glogar, te asistenti svi magistri tekstilne tehnologije Anja Ludaš, Ivan Beritić i Juro Živičnjak.

Studiji i studenti
10.02.2020 14:12

Studenti i nastavnici u posjetu tt. Lenzing Fibres GmbH (Austrija)