Sudjelovanje znanstvenika Tekstilno-tehnološkog fakulteta na STEAM festivalu

U okviru EU projekta “STEM akademija” Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije (HUKI), drugu godinu zaredom organiziran je STEAM festival, namijenjen prvenstveno mladima od 11 do 19 godina, odnosno učenicima viših razreda osnovne škole te srednje škole. STEM akademija ima za cilj jačanje vještina i kompetencija potrebnih u 21. stoljeću te poticanje logičko-matematičke inteligencije, digitalne i tehnološke pismenosti te samosvijesti.

Festival se održao 20. listopada 2023. godine na Visokom učilištu Algebra, Zagreb, koje je uz Institut za razvoj obrazovanja i Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu partner na projektu “STEM akademija”. Na festivalu su sudjelovali brojni predavači i izlagači na izložbenim prostorima, koji su na interaktivan način predstavili različite teme, novitete i inovacije iz svijeta znanosti i tehnologije.

Ispred Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta, na STEAM festivalu je sudjelovala dr. sc. Nikolina Jukl, koja je održala predavanje pod nazivom „E- i pametna odjeća“, tijekom kojeg je prezentirala rezultate znanstveno istraživačkog tima i autora predavanja u sastavu prof. dr. sc. D. Rogale, prof. dr. sc. S. Firšt Rogale i D. Časar Veličan, mag. ing. techn. text. Predavanje pod nazivom „Digitalna moda“ pripremljeno u koautorstvu s prof. dr. sc. S. Petrak, održala je Maja Mahnić Naglić, mag. ing. techn. text. Za predstavljenim temama iskazan je vrlo veliki interes, pri čemu su dvorane bile u potpunosti popunjene mladim potencijalnim budućim studenticama i studentima zainteresiranim za STEM područje te primjenu novih tehnologija i razvoj inovacija, što je Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu donijelo pozitivnu promociju među mladima koji se uskoro susreću s odabirom buduće karijere.

• Maja Mahnić Naglić, mag. ing. techn. text.

• dr. sc. Nikolina Jukl

• STEM_publika