U spomen dragom profesoru Nikoli Vuljaniću

Nikola VULJANIĆ, prof. 1949. – 2024.

U subotu 2. ožujka 2024. godine u Karlovcu u 75. godini života preminuo je profesor Nikola Vuljanić, bivši zastupnik u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu. Diplomirao je 1973. engleski jezik i jugoslavistiku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. Od 1983. godine bio je predavač na Institutu za tekstil i odjeću Tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nikola Vuljanić je u razdoblju od 1985. do 1991. godine obnašao dužnost direktora Instituta za tekstil i odjeću Tehnološkog fakulteta, a od 1991. do 1993. dužnost ravnatelja Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta. Bio je ugledni profesor koji je dao veliki doprinos našem Fakultetu. Profesor Nikola Vuljanić predavao je engleski jezik i 1987. godine objavio sveučilišni udžbenik "English for Textile Engineers", 1994. godine prvi "Rječnik tekstilno-tehnoloških izraza" i 2008. godine „Rječnik tekstilstva“ englesko-hrvatski i hrvatsko-engleski. Veliki doprinos je dao prilikom akreditiranja diploma Tekstilno-tehnološkog fakulteta pri The Textile Institute u Manchesteru, UK. Bio je jedan od osnivača i utemeljitelja međunarodnog kongresa International Textile, Clothing & Design Conference – ITC&DC te podpredsjednik organizacijskog odbora kongresa (ITC&DC Team-a).

Profesora Vuljanića sjećati ćemo se po njegovom vedrom duhu te spremnosti za pomoć studentima i kolegama. Uvijek je bio nasmiješen, srdačan i spreman za razgovor. Bio je iznimno cijenjen kao kolega, profesor i političar.

Neka mu je laka hrvatska zemlja! Počivao u miru!

05.03.2024 08:45

U spomen dragom profesoru Nikoli Vuljaniću