unizg Pretraga

CEEPUS

CEEPUS je program akademske razmjene studenata i profesora središnje i istočne Europe CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) se ostvaruje temeljem višestranog Ugovora o uspostavljanju suradnje u području visokoškolskog obrazovanja i usavršavanja.

Prvi ugovor za program CEEPUS sklopljen je u Budimpešti 8. prosinca 1993., a RH je programu pristupila na Prvoj ministarskoj konferenciji zemalja članica u Beču 22. siječnja 1995. Zemlje potpisnice CEEPUS ugovora koje sudjeluju u programu razmjene su: Albanija, Austrija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Kosovo, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Srbija.

Središnji ured sa sjedištem u Beču koordinira rad nacionalnih ureda programa CEEPUS koji su zaduženi za provedbu programa na nacionalnoj razini. Središnji ured u Beču financira Austrija, dok rad i troškove provođenja programa svakog nacionalnog ureda financira država članica. Temeljem programa i dobivene kvote, troškove boravka stranih studenata i profesora u zemlji primateljici (smještaj u studentskom domu, subvencioniranu prehranu i stipendiju) i putne troškove za odlazak u drugu zemlju snosi nadležno ministarstvo države članice.

Hrvatski ured za program CEEPUS vodi Agencija za mobilnost i programe EU Republike Hrvatske.

Program CEEPUS promiče mobilnost studenata i nastavnog osoblja prvenstveno unutar CEEPUS mreža. CEEPUS mrežu čine najmanje tri visoka učilišta/njihove sastavnice iz najmanje dvije države potpisnice CEEPUS ugovora. Visoko učilište/sastavnica osnivač CEEPUS mreže ima ulogu koordinatora mreže, a ostala učilišta/sastavnice su partneri.  Rok za prijavu novih mreža i produženje postojećih je 15. siječanj svake godine. Tada unutar postojećih mreža može doći do promjene partnera mreže. Obzirom da se početkom kalendarske godine za mrežne mobilnosti izrađuje plan mobilnosti (traffic sheet) za slijedeću akademsku godinu, svi zainteresirani za CEEPUS mobilnost trebaju se javiti CEEPUS koordinatoru na TTF-u kako bi se željena mobilnost po mogućnosti uvrstila u plan mobilnosti (traffic sheet) za slijedeću akademsku godinu.

Osim mobilnosti unutar CEEPUS mreže, moguće je, među potpisnicama CEEPUS ugovora ostvariti mobilnost izvan CEEPUS mreže u kategoriji slobodnjaka/freemovera. 

Zemlje potpisnice CEEPUS ugovora svake godine određuju kvote raspoloživih stipendija za dolazne mobilnosti, tj. broj mjeseci stipendija, iznose mjesečnih stipendija za različite kategorije stipendista i ostala prava stipendista kao što su smještaj (besplatan je samo u nekim zemljama), prehrana (subvencionirana je samo u nekim zemljama), zdravstveno osiguranje (osnovno je pokriveno samo u nekim zemljama), javni prijevoz (besplatan je samo u nekim zemljama) i pokrivanje troškova puta. Sve ove informacije, za svaku zemlju, dostupne su na stranici www.ceepus.info klikom na zastavu.

U svim zemljama potpisnicama CEEPUS ugovora studenti su oslobođeni plaćanja školarine. Hrvatska odlaznim stipendistima pokriva troškove puta.

Program CEEPUS omogućava 3 vrste mobilnosti:

  • mrežna mobilnost – obuhvaća mobilnost unutar odobrenih CEEPUS mreža (network mobility – mobilnosti predviđene traffic sheetom) i CEEPUS umbrella mreža (mreže koje zadovoljavaju kvalitetom, ali nisu odobrene u toj akademskoj godini)
    Napomena: Na natječajima za mrežnu mobilnost u pravilu se potvrđuju samo mobilnosti predviđene traffic sheetom. 
  • mobilnost izvan CEEPUS mreža (slobodnjaci, freemoveri) - mobilnost između 2 sastavnice visokih učilišta koje su prihvatljive za sudjelovanje u CEEPUS-u, ali nisu u odobrenoj CEEPUS mreži
  • kratke grupne mobilnosti – u sklopu CEEPUS-a, u skladu s Radnim programom ugovora CEEPUS III, mogu se stipendirati studenti i nastavno osoblje koje sudjeluje u kratkim programima mobilnosti koji okupljaju studente iz što većeg broja zemalja i to u trajanju od najmanje 3 radna dana (short-term excursion), odnosno 10 radnih dana (short-term programmes) uz uvjet da studenti steknu ECTS bodove.

U planu mobilnosti (traffic sheetu) postoje 4 kategorije mobilnosti ovisno o kategoriji stipendista i svrsi mobilnosti:

  • student: u ovoj kategoriji prijavljuju se studenti koji žele ostvariti semestralnu mobilnost u minimalnom trajanju od 3 mjeseca (1 semestar)
  • short-term student: u ovoj kategoriji prijavljuju se studenti koji žele ostvariti mobilnost u svrhu istraživanja i pisanja završnog, diplomskog i doktorskog rada, rada u laboratoriju i stručne prakse u minimalnom trajanju od 1 – 3 mjeseca
  • teacher: u ovoj kategoriji prijavljuje se nastavno osoblje u svrhu održavanja nastave/mentorskog rada i razvijanja međusveučilišne suradnje sukladno Radnom programu. Uvjet za odobravanje ove vrste mobilnosti je održavanje 6 sati nastave ili mentorstva tjedno u vremenskom periodu od minimalno 5 do maksimalno 30 dana
  • short-term excursion: za ovu vrstu mobilnosti prijavljuju se sudionici kratke grupne mobilnosti (npr. ljetne ili zimske škole) u trajanju od 3 do 10 radnih dana, isključivo u sklopu mrežne mobilnosti. Nastavno osoblje koje sudjeluje u ljetnoj školi prijavljuje se u okviru kategorije teacher. 

TTF u akademskoj godini 2019./2020. član je mreže CIII-SI-0217-13-1920 Ars-Techne: Creative Design and Innovation kojom je povezano 14 članica:

  1. University of Maribor, Faculty of Mechanical Engineering, Slovenia
  2. University of Sarajevo, Academy of Fine Arts, Bosnia and Herzegovina
  3. University of Banja Luka, Faculty of Technology, Bosnia and Herzegovina
  4. University of Bihac, Techinical Faculty, Bosnia and Herzegovina
  5. Technical University of Liberec, Faculty of Textile Engineering, Czech Republic
  6. University of Hradec Králové, Faculty of Education, Department of Textile Design, Czech Republic
  7. University of Zagreb, Faculty of Textile Technology, Croatia
  8. University of Sts.Cyril and Methodius - Skopje, Faculty of Fine Arts - Skopje, Macedonia
  9. Technical University of Lódz, Faculty of Textile Engineering and Marketing, Poland
  10. „Gheorghe Asachi“ Technical University of Iasi, Faculty of Textiles and Leather Engineering, Romania
  11. University of Arts in Belgrade, Faculty of Applied Arts, Serbia
  12. University of Novi Sad, Technical Faculty "Mihajlo Pupin", Serbia
  13. University of Nis, Faculty of Technology Leskovac, Serbia
  14. Academy of Fine Arts and Design Bratislava, Textile Design, Slovakia

Rokovi prijava za mobilnost:

  • do 15. lipnja – prijave za mrežne mobilnosti u zimskom semestru
  • do 31. listopada - prijave za mrežne mobilnosti u ljetnom semestru
  • do 30. studenog – prijave za freemover mobilnosti u ljetnom semestru - mobilnosti freemovera odobravaju se s ciljem korištenja preostalih mjeseci stipendija nakon 2 prijavna roka za mrežne mobilnosti, pa se iz tog razloga ove mobilnosti uglavnom realiziraju u ljetnom semestru.

Prije prijave mobilnosti stipendist treba proučiti sve informacije o programu mobilnosti CEEPUS, kontaktirati CEEPUS koordinatora na TTF-u, a studenti po potrebi i ECTS koordinatora na TTF-u kako bi si osigurali priznavanje ECTS bodova.  Studentima se preporuča provjeriti ostvarivost željene mobilnosti s CEEPUS koordinatorom fakulteta na kojem žele realizirati mobilnost. Nastavnici dodatno trebaju, s nastavnicima s fakulteta na kojem žele ostvariti mobilnost, dogovoriti održavanje nastave ili mentorskog rada u trajanju od 6 nastavnih sati tjedno.

Prijava mobilnosti vrši se putem CEEPUS online sustava na www.ceepus.info gdje se potrebno registrirati s ulogom Mobility i ispuniti online prijavu na poveznici Manage your mobility applications, gdje se postupak podnošenja prijave pokreće preko ikone Action. Pomoć prilikom prijave može se dobiti pristupom Live Supportu na istoj stranici. Nužno je zapamtiti lozinku jer će je stipendist ponovno koristiti na kraju mobilnosti prilikom izvještavanja.

Prijava mobilnosti izvan CEEPUS mreže

Prije ispunjavanja prijave studenti i doktorandi moraju dobiti, i u online prijavu priložiti, prihvatno pismo – Letter of Acceptance od ustanove na kojoj žele boravit, te 2 pisma preporuke od svoje matične ustanove. Nastavno osoblje mora dobiti i online prijavi priložiti prihvatno pismo za nastavnike. Iznimka je Austrija za koju se navedeni dokumenti prilažu tek kada stipendist zaprimi obavijest da je izabran u uži krug kandidata.

Uvjeti za prijavu za studente i nastavnike

Student mora završiti najmanje dva semestra studija i biti redovni student u vrijeme prijave i realizacije mobilnosti. Student ukupno može ostvariti najviše 10 mjeseci mobilnosti u 1 obrazovnom ciklusu. Nastavnik mora imat dogovoreno održavanje nastave ili mentorskog rada u trajanju od 6 sati tjedno.

Kriteriji selekcije odlaznih prijava: potpunost i pravovremenost prijave / jasno i detaljno napisana motivacija / prednost imaju stipendisti koji prvi puta ostvaruju CEEPUS mobilnost. Najčešći razlozi odbijanja prijava za mobilnost: loše napisana motivacija / prijava za period u kojem više nema nastave / prijava u krivoj kategoriji.

Prijavu trebaju odobriti: CEEPUS koordinator TTF-a, Nacionalni ured za CEEPUS u Hrvatskoj, ustanova domaćin i Nacionalni ured za CEEPUS u zemlji domaćinu koji dodjeljuje stipendiju. U slučaju prijave mobilnosti izvan CEEPUS mreže odabir kandidata provodi Nacionalni ured za CEEPUS zemlje domaćina.

Stipendist će putem elektroničke pošte biti obaviješten da li je njegova prijava prihvaćena ili odbijena. Stipendist čija je prijava odobrena dobit će od Nacionalnog ureda za CEEPUS iz zemlje domaćina informacijski paket - General Info Package koji stipendist treba dobro proučiti i poštovati sve upute.  Stipendist je dužan upoznati se sa svim administrativnim i organizacijskim procedurama zemlje u kojoj ostvaruje mobilnost i poduzeti potrebne radnje vezane uz organizaciju smještaja, reguliranje boravka, zdravstveno osiguranje i slično. Za dodatna pojašnjenja stipendist se može obratiti uredu za CEEPUS u zemlji u kojoj ostvaruje mobilnost. Kontakti su dostupni na stranici www.ceepus.info

Prije polaska na mobilnost stipendist treba u Urudžbeni ured TTF-a predati ispunjen Zahtjev za izdavanje putnog naloga koji se nalazi na našoj internetskoj stranici na poveznici Obrasci. Informaciju kako popuniti putni nalog stipendist može dobiti od CEEPUS koordinatora za TTF. Na kraju mobilnosti stipendist treba na ustanovi domaćinu ovjeriti putni nalog i po povratku ga predati u Računovodstvo TTF-a.

Obaveza izvještavanja u okviru CEEPUS mobilnosti

Na kraju mobilnosti stipendist je dužan u CEEPUS sustavu online ispuniti Mobility Report, a nakon toga Letter of Confirmation, ispisati oba dokumenta i dati ih na potvrdu (potpis i pečat) ustanovi primateljici, te ih potom uploadati u CEEPUS sustav. Važno je da se dokumenti koji imaju više stranica  uploadaju kao jedan PDF dokument.

Povrat putnih troškova

Studenti i doktorandi imaju pravo na povrat putnih troškova za jednu, a nastavno osoblje za dvije ostvarene mobilnosti tijekom jedne akademske godine. U okviru jedne mobilnosti stipendist ima pravo na povrat putnih troškova za jedno povratno putovanje. Obračun putnih troškova temelji se na paušalnim iznosima podijeljenim u 6 razreda obzirom na zračnu udaljenost između matične ustanove stipendista i ustanove primateljice. Zračna udaljenost izračunava se pomoću online kalkulatora udaljenosti (Distance Calculator):

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/distance-calculator_en.

Udaljenost u jednom smjeru Iznos za povratno putovanje
do 200 km 300,00 kn
200-299 km 500,00 kn
300-499 km 750,00 kn
500-549 km 1.100,00 kn
550-699 km 1.500,00 kn
700 i više km 1.800,00 kn

Procedura povrata putnih troškova javnog prijevoza

Zahtjev za povrat putnih troškova podnosi CEEPUS koordinator TTF-a Nacionalnom uredu za CEEPUS najkasnije 45 dana od završetka mobilnosti. Zahtjev se može podnesti samo ako je stipendist u CEEPUS online sustav (www.ceepus.info) uploadao potpisom i pečatom ovjerene Mobility Report i Letter of Confirmation, o čemu putem elektroničke pošte treba obavijestiti CEEPUS koordinatora za TTF (andrea.pavetic@ttf.hr).

Nacionalni ured za CEEPUS u roku od 30 dana po zaprimanju Zahtjeva donosi odluku o povratu putnih troškova i u koliko je odluka pozitivna vrši uplatu novčanih sredstava na račun TTF-a, a TTF primljena sredstva isplaćuje na račun stipendista koji u tu svrhu treba broj svog računa poslati službi Računovodstva TTF-a (milica.rihtarec@ttf.hr).

Informacije o programu CEEPUS:
CEEPUS: https://www.ceepus.info

Agencija za mobilnost i programe EU:
http://www.mobilnost.hr/hr/sadrzaj/programi/obrazovanje-i-osposobljavanje/visoko-obrazovanje/ceepus/

Središnji ured programa CEEPUS:
http://www.ceepus.info/#nbb

CEEPUS koordinatorica za TTF:
Prof.dr.sc. Andrea Pavetić: andrea.pavetic@ttf.unizg.hr

CEEPUS