Mobilnost djelatnika
Mobilnost sveučilišnih djelatnika vrlo je važan segment internacionalizacije Sveučilišta u Zagrebu koji obuhvaća različite vidove međunarodnih aktivnosti.
Program Erasmus+ pruža mogućnost nastavnicima visokoobrazovnih ustanova kao i pozvanim nastavnicima iz poslovnog sektora da provode nastavu na drugim ustanovama te, daje mogućnost stručnog usavršavanja za nastavno i nenastavno osoblje zaposleno na visokoobrazovnim ustanovama.
Erasmus+ - KA 1 - Učenje kroz mobilnost (Learning Mobility) - mobilnost pojedinaca u svrhu učenja i usavršavanja podrazumijeva:
- Mobilnosti unutar programskih zemalja (KA103)
- odredišta: tzv. programske zemlje tj. države članice EU-a, Makedonija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Turska
- moguće razdoblje mobilnosti: od približno 1. srpnja tekuće godine do 30. rujna sljedeće kalendarske godine
- moguće aktivnosti:
- održavanje nastave – nastavno osoblje Sveučilišta u Zagrebu
- stručno usavršavanje osoblja u poduzećima i na visokim učilištima – job shadowing ili (Erasmus) Staff Week za nastavno i nenastavno osoblje
- postupak prijave: kandidati podnose svoje prijave izravno Sveučilištu u Zagrebu
- objava natječaja: jednom godišnje (kasno proljeće), mogući produžetci natječaja tijekom godine
- Mobilnosti između programskih i partnerskih zemalja (KA107)
- odredišta: tzv. partnerske zemlje – ciljane institucije s kojima Sveučilište u Zagrebu ima bilateralni Erasmus+ međuinstitucijski ugovor o suradnji;
- trajanje individualne mobilnosti: minimalno 5 dana, najviše 2 mjeseca
- objava natječaja: nekoliko puta godišnje
Nastava
U slučaju kada je povjera nastave u zemljama članicama programa, odlazna i dolazna ustanova, moraju biti nositelji Erasmus-povelje za visoko obrazovanje te moraju potpisati međuinstitucijski sporazum.
U slučaju partnerskog odnosa visokoobrazovne ustanove i ustanove iz poslovnog sektora, mora se ugovoriti program aktivnosti gostujućih nastavnika (Sporazum o mobilnosti) prije početka perioda same mobilnosti.
U svim se slučajevima aktivnost nastavnika mora integrirati u kurikulum dolazne ustanove.
U slučajevima kada mobilnost dolazi iz poslovnog sektora prema visokoobrazovnoj ustanovi, obavezno je priložiti služben poziv od strane visokoobrazovne ustanove. Visokoobrazovna ustanova vodi i sam postupak dodjele stipendije.
Stručno usavršavanje
Dolazna visokoobrazovna ustanova odabire djelatnike.
Ustanova iz poslovnog sektora, odnosno odlazna i dolazna visokoobrazovna ustanova, moraju prije početka perioda same mobilnosti ugovoriti program svih aktivnosti koje obavlja gostujući djelatnik (Sporazum o mobilnosti).
Prilikom nastavne mobilnosti, visokoobrazovna ustanova koja šalje nastavnika podnosi dokumente za stipendiranje mobilnosti u okviru programa Erasmus+, odnosno visokoobrazovna ustanova koja poziva nastavnika iz poslovnog sektora, a dokumenti se podnose nacionalnoj agenciji (Agencija za mobilnost i programe EU). Pojedinaci–nastavnici dokumentaciju podnose svojoj matičnoj (odlaznoj) ustanovi, odnosno dolaznoj ustanovi ako se radi o nastavnicima iz poslovnog sektora.
Slično vrijedi i za stručno usavršavanje; odlazna ustanova podnosi dokumente nacionalnoj agenciji (Agencija za mobilnost i programe EU), a odlazni nastavnik ili službenik dokumentaciju podnosi svojoj matičnoj (odlaznoj) ustanovi.
Informacije o programu Erasmus+:
Erasmus+: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/
Agencija za mobilnost i programe EU: http://www.mobilnost.hr/hr/sadrzaj/programi/erasmus-/
Erasmus+ koordinatorica za TTF:
doc. dr. sc. Blaženka Brlobašić Šajatović: blazenka.brlobasic@ttf.unizg.hr