unizg Pretraga

Mobilnost studenata

Studijski boravak

Razmjena studenata u svrhu studijskog boravka uključuje slušanje kolegija te njihovo polaganje, kao i izradu završnog rada na nekoj od partnerskih institucija Sveučilišta u Zagrebu, a ne uključuje samostalno istraživanje koje nije sastavni dio studija.

Najkraće trajanje studijskog boravka je 3 mjeseca, dok je najduže 12 mjeseci. Trajanje studijskog boravka definirano je u pravilu bilateralnim ugovorom. Za vrijeme trajanja međunarodne razmjene studenti ostaju upisani na svoj matični fakultet/akademiju. Studenti s obavezom participacije u troškovima studija, za vrijeme trajanja razmjene dužni su nastaviti plaćati participaciju.

Erasmus+ program odobrava studentske boravke u inozemstvu u trajanju od 3 do 12 mjeseci (kao i mogućnost komplementarne studentske prakse). Maksimalno ukupno trajanje studija i/ili studentske prakse u inozemstvu je 12 mjeseci po studentu u okviru svakog visokoobrazovnog ciklusa kako slijedi:

  • Prvi ciklus (preddiplomski studij) uključujući kratke cikluse (razine 5 i 6 Europskog kvalifikacijskog okvira),
  • Drugi ciklus (diplomski studij, razina 7) i
  • Treći ciklus (doktorski studij, razina 8).

Studenti moraju biti registrirani u visokoobrazovnoj instituciji i upisani u studijski program koji vodi do priznate diplome ili kakve druge priznate kvalifikacije (sve do uključivo doktorata).

Temeljem prethodno dogovorenih međuinstitucijskih sporazuma odlaznih i dolaznih ustanova provodi se mobilnost, te obje ustanove moraju biti nositelji Erasmus-povelje za visoko obrazovanje.

Prije odlaska student dobiva:

  • Sporazum o stipendiranju koji pokriva period mobilnosti i potpisuje ga student i odlazna ustanova;
  • Sporazum o učenju (Learning Agreement) koji utvrđuje studijski program, a odobravaju ga student, odlazna i dolazna ustanova;
  • Erasmus+ studentsku povelju (Erasmus+ Student Charter) koja utvrđuje prava i dužnosti studenta tijekom studiranja u inozemstvu.

Na kraju boravaka u inozemstvu:

  • Dolazna ustanova mora studentu i odlaznoj ustanovi dati prijepis ocjena koji se dokazuje je li, i s kakvim uspjehom, dogovoreni program ispunjen;
  • Odlazna ustanova mora u potpunosti priznati djelatnosti koje su na zadovoljavajući način provedene tijekom mobilnosti prema Sporazumu o učenju, putem ECTS bodova ili jednakovrijednog sustava. Period mobilnosti treba se registrirati u Dopunskoj ispravi o studiju.

U okviru programa Erasmus+ studentima se dodjeljuje sporazum o stipendiranju za pokrivanje troškova puta i boravka povezanih s njihovim studiranjem u inozemstvu.

Studenti u okviru programa Erasmus+ izuzeti su iz plaćanja troškova upisa, školarine, ispita, laboratorijskog rada, rada u knjižnici na dolaznoj ustanovi, neovisno o tome jesu li dobili stipendiju ili ne. Tijekom boravka studenta u inozemstvu ne obustavlja se isplata nacionalnih stipendija ili studentskih kredita. Zainteresirani se studenti prijavljuju uredu za međunarodnu suradnju i/ili uredu za Erasmus+ svoje (odlazne) ustanove. Tamo dobivaju sve relevantne informacije o mogućnostima studiranja u inozemstvu kao i o dobivanju stipendije EU u okviru programa Erasmus+.

Stručna praksa

Studenti mogu odlaziti na stručne prakse u trajanju od 2 pa sve do 10 mjeseci. Isti student može dobiti stipendiju i za studiranje i za praksu, ali najviše ukupno do 12 mjeseci po studijskom ciklusu.

Kao i kod studijskog boravka, studenti moraju biti registrirani u visokoobrazovnoj instituciji i upisani u studijski program koji vodi do priznate diplome ili kakve druge priznate kvalifikacije (sve do uključivo doktorata). Studente odabire odlazna ustanova putem natječaja.

Bilo koja javna ili privatna organizacija koja djeluje na tržištu rada može biti u ulozi organizacije koja prima studente.

Prije odlaska student dobiva:

  • Sporazum o stipendiranju koji pokriva period mobilnosti i potpisuje ga student i odlazna ustanova;
  • Sporazum o učenju (Learning Agreement) koji utvrđuje program stručne prakse, a odobravaju ga student, odlazna ustanova i dolazna tvrtka;
  • Erasmus+ studentsku povelju (Erasmus+ Student Charter) koja utvrđuje prava i dužnosti studenta tijekom stručne prakse/rada u inozemstvu.

Na kraju boravaka u inozemstvu:

  • Za stručnu praksu koja je integralni dio kurikuluma odlazna ustanova mora u potpunosti priznati period proveden u inozemstvu, putem ECTS bodova ili jednakovrijednog sustava. Priznavanje se zasniva na Sporazumu o učenju kojeg odobravaju sve strane prije početka mobilnosti;
  • U posebnom slučaju prakse koja nije dio studentova kurikuluma, odlazna institucija priznaje boravak putem njegova registriranja u Dopunskoj ispravi o studiju ili, u slučaju nedavno završenih studenata, izdavanjem uvjerenja o obavljenoj praksi.

U okviru programa Erasmus+ studentima se može dodijeliti stipendija koja pomaže u pokrivanju troškova puta i smještaja povezanih sa stručnom praksom u inozemstvu. Važno je napomenuti kako se isplata nacionalnih stipendija ili studentskih kredita ne obustavlja tijekom boravka studenta u inozemstvu.

Zainteresirani studenti se prijavljuju uredu za međunarodnu suradnju i/ili uredu za Erasmus+ na svojoj (odlaznoj) ustanovi gdje dobivaju informacije o mogućnostima stručne prakse u inozemstvu i dobivanja stipendije EU u okviru programa Erasmus+.

Mobilnost studenata