Zavod za primijenjenu kemiju
Zavod je utemeljen u svibnju 2005. godine prilikom prostorne reorganizacije Tekstilno-tehnološkog fakulteta, a današnji članovi zavoda slijednici su tradicije nekadašnjih zavoda za opću i anorgansku, analitičku, organsku i fizikalnu kemiju Tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
O povijesti i ustrojstvu
Zavod je, kao ustrojbena jedinica Fakulteta, utemeljen odlukom Fakultetskog vijeća Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta 9. svibnja 2005. godine. Današnji članovi Zavoda slijednici su tradicije nekadašnjih Zavoda za opću i anorgansku kemiju, Zavoda za analitičku kemiju, Zavoda za organsku kemiju i Zavoda za fizikalnu kemiju Tehnološkog fakulteta te njihovih djelatnika koji su obrazovali generacije studenata.
Nastavnici Zavoda, kroz svoju nastavnu, znanstvenu i stručnu djelatnost, njeguju i promoviraju višedesetljetnu tradiciju studija tekstila i tekstilne tehnologije kemijskoga smjera koji je po prvi puta organiziran 60-ih godina prošlog stoljeća na tadašnjem Tehnološkom fakultetu u Zagrebu i višim školama u Dugoj Resi, Varaždinu i Zagrebu.
Veliki doprinos istraživanjima u području kemije primjenjivoj u tekstilnoj znanosti i tehnologiji te u sveučilišnoj izobrazbi dali su prof. dr. sc. Ljerka Bokić, prof. v. š. dr. sc. Dubravka Došen-Šver, doc.dr.sc. Biserka Dragutinović Bach, prof. dr. sc. Ljelja Fišer Jakić, prof. dr. sc. Boris Karaman, prof. dr. sc. Konstantin Moskaliuk, prof. dr. sc. Ante Nagl, prof. dr. sc. Vesna Tralić-Kulenović i Stjepan Ročić, kemijski tehničar.
O istraživanjima
Istraživačka djelatnost u polju tekstilne tehnologije je interdisciplinarna. Prirodne znanosti, poglavito kemija, daju temelj svakom primijenjenom istraživanju u području tekstilne znanosti i tehnologije.
Znanstvena i stručna djelatnost članova Zavoda zbiva se u znanstvenom području prirodnih znanosti, znanstvenom polju kemija (grane: analitička kemija, anorganska kemija i organska kemija) te u znanstvenom području tehničkih znanosti, znanstvenom polju tekstilna tehnologija (grana: tekstilna kemija) i znanstvenom polju kemijsko inženjerstvo.
Teme znanstvenih istraživanja članova Zavoda su mnogobrojne:
- kemijska kristalografija, rendgenska strukturna analiza, supramolekulsko organiziranje molekula u čvrstom stanju, nekovalentne interakcije, kristalno inženjerstvo; struktura mono- i polinuklearnih kompleksa prijelaznih metala, žive i organometalnih spojeva željeza, polioksometalata te malih organskih molekula u čvrstom stanju: https://www.ttf.unizg.hr/nastavnici-i-suradnici/gordana-pavlovic/24; https://www.ttf.unizg.hr/nastavnici-i-suradnici/mario-cetina/16
- dizajn, sinteza i spektroskopska karakterizacija (UV/Vis, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, 2D NMR, LC-MS) novih organskih heterocikličkih spojeva i ispitivanje njihove biološke aktivnosti i bojadisarskih svojstava: https://www.ttf.unizg.hr/nastavnici-i-suradnici/livio-racane/44
- kemijska analiza suvremenih i povijesnih materijala, priprema uzorka (ultrazvučna i mikrovalna ekstrakcija, digestija), instrumentalne metode analize elemenata u tragovima i nanočestica: spektrometrija (ICP-OES, ICP-MS, AAS, FTIR, GF-AAS, UV-VIS), kromatografija (HPLC, TLC sa video denzitometrom), mikroskopija; karakterizacija materijala i površinska analiza, kemometrija i optimizacija: dizajn eksperimenta; formuliranje komercijalnih proizvoda, enzimatska sinteza nanočestica: https://www.ttf.unizg.hr/nastavnici-i-suradnici/iva-rezic/45
- određivanje metalnih iona u suvremenim i povijesnim tekstilijama i koži te okolišnim uzorcima; istraživanja i mogućnosti uklanjanja metalnih iona i organskih zagađivala iz prirodnih i otpadnih voda; razvoj održivih metoda obrada otpadnih voda tekstilne industrije; karakterizacija čestica (mikroplastike) u otpadnim vodama; unutarnja i vanjska procjena kvalitete analitičkog laboratorija, akreditacija: https://www.ttf.unizg.hr/nastavnici-i-suradnici/branka-vojnovic/33.
Znanstvena aktivnost članova Zavoda prepoznata je u nacionalnim i međunarodnim okvirima. Ona se prvenstveno ogleda u sudjelovanju članova Zavoda u domaćim i međunarodnim projektima što je rezultiralo velikim brojem znanstvenih radova u časopisima indeksiranim u citatnoj bazi podataka Web of Science (više od 230 objavljenih izvornih znanstvenih radova u časopisima što ih indeksira baza Web of Science; travanj 2022.).
Stručna djelatnost članova Zavoda vidljiva je kroz objavu stručnih radova i njihovu prezentaciju na domaćim i međunarodnim skupovima, kroz rad u popularizaciji znanosti i sudjelovanja na stručnim usavršavanjima.
Članovi Zavoda sudjeluju u recenziranju znanstvenih i stručnih radova u časopisima i zbornicima skupova, u radu stručnih udruga, stručnih ocjenjivačkih tijela, organizacija i agencija (npr. kao ocjenitelji Hrvatske akreditacijske agencije) koje djeluju u Republici Hrvatskoj. Na taj način pridonose prepoznatljivosti Tekstilno-tehnološkog fakulteta u sveučilišnoj i široj zajednici.
O nastavi
Jedinstvo znanstveno-istraživačkog rada i sveučilišne nastave omogućuje ostvarenje visoke razine kvalitete nastavnog procesa i mentorstva ocjenskih radova (završnih, diplomskih i doktorskih) koji često integriraju teme prirodnih i tehničkih znanosti.
Pod mentorstvom članova Zavoda do akademske godine 2021./2022. obranjeno je više od 75 završnih, 40 diplomskih radova i 4 doktorske disertacije.
Kvaliteta nastavnog procesa osigurana je kroz autorstva ili suautorstva sveučilišnih udžbenika i članstva u ekspertnim skupinama u kreiranju nastavnih planova i programa kurikularne reforme osnovnoškolskog i gimnazijskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, članstva u Povjerenstvu za izradu novih studijskih programa sveučilišnih preddiplomskih studija na Fakultetu te članstva u Radnoj skupini za uključivanje preddiplomskog i diplomskog studija Tekstilna tehnologija i inženjerstvo na listu prepoznatih europskih fakultetskih studija i studijskih programa (FEANI, EEED).
Nastavnici Zavoda uključeni su, kao nositelji ili sunositelji, u izvođenje nastave više od 30 kolegija sveučilišnog preddiplomskog i diplomskog studija Tekstilna tehnologija i inženjerstvo, stručnog preddiplomskog studija Tekstilne, odjevne i obućarske tehnologije s izvođenjem nastave u Varaždinu i sveučilišnog poslijediplomskog doktorskog studija Tekstilna znanost i tehnologija.
Institucijski doprinos
Institucijski doprinos članova Zavoda ogleda se u aktivnom sudjelovanju u javnom radu kroz obnašanje funkcija u vijećima, odborima, povjerenstvima i udrugama, na Fakultetu i Sveučilištu u Zagrebu, no i šire.
Članovi Zavoda pridonijeli su institucijskom razvoju Fakulteta i Sveučilišta u Zagrebu obnašanjem odgovornih funkcija na Fakultetu (dekan, prodekan) i sudjelovanjem u radu Vijeća područja Sveučilišta u Zagrebu, matičnih odbora i drugih važnih akademskih tijela.
Članice Zavoda iz reda tehničkog osoblja daju pak doprinos u osnivanju i razvoju Odbora zaštite na radu na Fakultetu (sadašnji Odbor za zaštitu na radu i zaštitu okoliša) i kontinuiranim aktivnostima u provođenju mjera zaštite na radu.
Predstojnik
Djelatnici
prof. dr. sc. Gordana Pavlović
prof. dr. sc. Mario Cetina
prof. dr. sc. Livio Racané
prof. dr. dr. sc. Iva Rezić Meštrović
Mislav Majdak, mag. ing. techn. text, asistent na projektu
Petra Mihovilović, mag. chem., asistent
Martina Maljuga, tehnički suradnik
dr. sc. Anja Beč, viši asistent
Ante Osmak, mag. ing. techn. text., stručni suradnik
Još iz kategorije
- Zavod za materijale, vlakna i ispitivanje tekstila
- Zavod za projektiranje i menadžment tekstila
- Zavod za dizajn tekstila i odjeće
- Zavod za odjevnu tehnologiju
- Zavod za temeljne prirodne i tehničke znanosti
- Zavod za tekstilnu kemiju i ekologiju
- Zavod za primijenjenu kemiju
- Studijska jedinica Varaždin
- Centar za transfer tehnologija i modni dizajn (CTD)
- Znanstveno-istraživački centar za tekstil (TSRC)
- Tajništvo Fakulteta
- Odsjek za financije i računovodstvo
- Knjižnica