Etnologija tekstila i odijevanja D
Nositelji
suradnici
dr. sc. Petra Krpan, viši asistent
Šifra predmeta
212113
stara šifra predmeta (do ak.god. 2019./2020.)
38762
Studij, smjer
TTI - prijediplomski, smjer Industrijski dizajn tekstila i odjeće
Satnica ∑ (P+V+S):
2 (1+0+1)
ECTS
3
Provjera znanja
Usmeni ispit
Preduvjet za ispit
pohađanje predavanja i sudjelovanje na seminarima
Oblik provođenja nastave
Predavanja, seminari
ishodi učenja
Student će biti u stanju:
• analizirati dostupnu znanstvenu i muzeološku literaturu o povijesti tekstila i odijevanja među seljačkim stanovništvom na teritoriju današnje Hrvatskoj u prošlosti.
• analizirati izvore ličnog znanja o povijesti tekstila i odijevanja iz obiteljskih priča, znanstvene, muzejske i popularne literature
• interpretirati i objasniti osnovne etape institucijskog razvoja, utjecajnih etnologa, i znanstvenih disciplina etnologije, folkloristike i kulturalne antropologije u Hrvatskoj, od samih početaka 1896-te godine do danas
• razlikovati folklor i folklorizma
• razlikovati slavljeničke i ponekad «izmišljene» povijesti od historijskog pristupa temeljenog na pisanim i usmenim izvorima,
• razlikovati etnografska istraživanja kroz razgovore, promatranja i sudjelovanje, te muzeološke interpretacije od izvedbenih i popularnih interpretacija
Okvirni sadržaj predmeta
Cilj je kolegija upoznati studente s povijesnim pregledom etnoloških istraživanja tekstila i odijevanja na području Hrvatske, od tehnika prerade tekstilnih vlakana, do raznih tehnika stvaranja i ukrašavanja tekstilnih materijala, do izrade odjevnih predmeta. Posebna pažnja posvetiti će se funkcijama tekstila i odjeće u organizaciji lokalnog društvenog života sve do sredine 20-tog stoljeća. Studenti će se isto tako upoznati sa fenomenom folklorizma, odnosno ulogom narodnih nošnji u stvaranju nacionalnog identiteta na teritoriju Hrvatske (od doba Austro-Ugarske, zatim Jugoslavije i socijalističke Jugoslavije, do nezavisne Hrvatske), te o načinu njihove muzealizacije u centralnim i pokrajinskim etnografskim muzejima.
Cilj predmeta
Studenti će se upoznati sa rasponom tradicija ručne izrade tekstila i odjeće, nakita, i obuće u seljačkim domaćinstvima i obrtima u prošlosti, kao i promijenama u odijevanju koje su bile rezultat tehnološkog razvoja i društvenih promjena tijekom 19-tog i 20-tog stoljeća. Studenti će se osim folklora upoznati i sa fenomenom tkzv. folklorizma, odnosno korištenja odabranih (kanoniziranih) folklornih tradicija u svrhu stvaranja nacionalnih identiteta, kao i uloge etnologa i etnoloških institucija u tim procesima. Kroz izradu seminarskog rada, studenti će steće početno iskustvo etnografskog istraživanja kroz dokumentaciju odabranog suvremenog stila odijevanja.
Literatura potrebna za ispit
- Čapo Žmegač, J. et al. (ur.) (1998). Etnografija: Svagdan i blagdan hrvatskoga puka. Matica Hrvatska. (odabrana poglavlja)
- Bonifačić, Vjera. (1996). Antun Radić and ethnological research of textiles in Croatia, 1896 to 1919. Studia Etnologica Croatica, 7/8.
- Bonifačić, Vjera. (1996). Ethnological research in Croatia, 1919 to1940. Narodna umjetnost, 33/2, 239-263.
- Bonifačić, Vjera. (1994). Lace production in Pag, Croatia, from 1900 to the present. Etnološka tribina, 17, 139-154.
- Bošković-Stulli, Maja. (1983). O folklorizmu. U Usmena književnost nekad i danas. Prosveta.
Dopunska literatura
- Bogatyrev, P. (1971-1937). The functions of folk costume in Moravian Slovakia. In A. Seobok (Ed.) Approaches to semiotics.
- Taylor, Lou. (2002).The study of dress history. Manchester University Press. (odabrana poglavlja)
- Ribarić-Radauš, J. (1988). Čarolija niti: Vještina narodnog tkanja u Jugoslaviji. Zagreb: MGC.
Još iz kategorije
- Crtanje povijesnog kostima
- Estetika
- Etnologija tekstila i odijevanja D
- Konstrukcija odjeće D
- Konstrukcija tekstilnih plošnih proizvoda
- Kreiranje odjeće I
- Kreiranje odjeće II
- Kreiranje tekstila I
- Kreiranje tekstila II
- Likovno uzorkovanje tekstila I
- Modeliranje odjeće D
- Nacrtna geometrija D
- Povijest i teorija dizajna D
- Procesi bojadisanja i tiska
- Projektiranje odjeće I
- Sociologija mode
- Tekstilna kemija